W dniach 28-29 września 2023 r. bibliotekarze młodzi wiekiem i młodzi duchem spotkali się w Wojewódzkiej bibliotece Publicznej w Kielcach na 15 Forum Młodych Bibliotekarzy.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało “Biblioteka to my”. Czyli kto? My – bibliotekarze, Wy – nasi użytkownicy.
W ciągu trwających dwa dni spotkań uczestnicy mogli posłuchać ciekawych wystąpień, ale po kolei. 

Dzień pierwszy

Forum rozpoczęło przemówienie Andrzeja Dąbrowskiego dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, który raz jeszcze, tytułem wstępu, przypomniał uczestnikom, że biblioteka to my – ludzie, którzy ją tworzą. O poczuciu wspólnoty mówiła również przewodnicząca SBP, doktor Barbara Budyńska. W swoim wystąpieniu „Zostań w grze dzięki SBP” podkreślała, że chociaż SBP ma już 105 lat to ciągle jest na czasie i warto być w jego szeregach. O tym, że warto dbać o swoja ścieżkę rozwoju razem ze stowarzyszeniem można przeczytać tutaj.

Nie byłoby 15 edycji Forum Młodych Bibliotekarzy bez 14 poprzednich. Do podzielenia się swoimi wspomnieniami zaproszono koordynatorów trzech wyjątkowych – forów – 1., 13., i 14.

Pierwsza połowa dnia upłynęła w atmosferze wspomnień do której dołączył dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski opowiadając uczestnikom o swojej drodze zawodowej. Okazało się, że można zostać dyrektorem, spóźniając się do pracy pierwszego dnia. Może to takie złe dobrego początki. 32 lata kariery dyrektora to duży kawałek historii Biblioteki Narodowej. Opowiadając o pracy od Działu Zbiorów Specjalnych do najwyższego stanowiska dyrektor Tomasz Makowski podkreślił, że stanowisk nie dostaje się w nagrodę, ale jako zadanie.

Jak czuć zawodowe spełnienie w pracy? O tym mówił nie tylko dyrektor BN, ale również bibliotekarze laureaci konkursu Bibliotekarz Roku. 

Magdalena Gomułka wspominała o swoich zainteresowania mentoringiem i współpracą z międzynarodowymi organizacjami bibliotecznymi.

Dawid Kotlarek zwrócił uwagę na to, że aby zrobić karierę nie wystarczy chcieć ją zrobić ale przede wszystkim, trzeba znaleźć swój talent i umieścić go w rzeczywistości. 

Paweł Dobrzelecki jak na prawdziwego bibliotekarza przystało wzbogacił swoje wystąpienie cytatami z książek autorstwa Kobiego Yamady i Iwony Chmielewskiej, które pomogły mu w rozwoju nie tylko zawodowym. 

Ponadto uczestnicy mieli okazję wysłuchania rozmowy panelistów o przyszłości bibliotek i bibliotekarzy w nieprzewidywalnej rzeczywistości. W rozmowie uczestniczyli dr Tomasz Makowski, Halina Bernat - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi oraz Andrzej Dąbrowski - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Dyrektor BN zwrócił uwagę na to, że przyszłość bibliotek jest zupełnie nieprzewidywalna  (biorąc pod uwagę fakt, że obecnie z ich usług korzysta tylko 13 % społeczeństwa). Według  dyrektora biblioteka jest procesem, nie jest raz na zawsze określoną instytucją.

 O szukaniu drogi do pozostałych 87 % społeczeństwa opowiadała Halina Bernat – dyrektor stosunkowo młodej instytucji, jaką jest Biblioteka Miejska w Łodzi. Za sprawą rewolucji, jaka się dokonała niemal 6 lat temu w tym mieście, bywanie w bibliotece zaczęło być modne. Przedefiniowanie tradycyjnego modelu biblioteki stało się oczywistym celem służącym zrozumieniu czego ludzie oczekują od bibliotek i chcą w nich znaleźć.

Drugi panel dyskusyjny dotyczył przyszłości samych bibliotekarzy. O tym co czeka ludzi, którzy będą wykonywać ten zawód rozmawiali dr Barbara Budyńska, Anna Kowal – kierowniczka Mediateki MeMo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi oraz Jacek Królikowski – Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Czy biblioteka sprawdziłaby się w modelu biznesowym? Może nasi użytkownicy to już nie czytelnicy ale po prostu klienci? Kwestie zmiany postrzegania bibliotek nie jako instytucji kultury, ale jako przedsiębiorstw…żeby nie powiedzieć korporacji, nierozerwalnie łączyły się w dyskusji z rozważaniami na temat przyszłości samego bibliotekarza. Jak bibliotekarz powinien się wyróżniać na tle innych zawodów? Może wystarczy być specjalistą w jakiejś dziedzinie aby pracować w bibliotece? Gdzie znaleźć dziś miejsce na etos zawodowy bibliotekarzy i czy w związku z tym studia nie są już do niczego potrzebne? Z drugiej strony…czy deregulacja zawodu przyniosła więcej szkody niż korzyści? Próba odpowiedzi na te pytania nie była łatwa i jednoznaczna. Uczestnicy panelu zgodzili się w jednym - bibliotekarze muszą być elastyczni i gotowi do odnalezienia się w różnych okolicznościach.

Dzień drugi

Drugi dzień spotkań rozpoczął się od przyjemności czyli opowieści o prywatnych pasjach bibliotekarzy, które  realizują w bibliotecznych murach. O tym jak połączyć przyjemne z pożytecznym opowiadali bibliotekarze z Kielc, Starachowic i Suchego Lasu O Wielkim Boju Planszówkowym, który stał się już w kieleckiej bibliotece wojewódzkiej tradycją, z pasją opowiadał Michał Pawlicki – zapalony gracz planszówkowy i pomysłodawca tej inicjatywy.

O tym, że do biblioteki każdy pasuje i każdy ma w niej swoje miejsce mówiła Monika Mroczek z Biblioteki Publicznej w Starachowicach, kierowniczka filii nr 5 "Plastuś".

Natomiast bibliotekarki z biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej w Suchym Lesie Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska zdradziły swoje niekonwencjonalne sposoby na to, aby biblioteka w szkole była w niej najbardziej interesującym miejscem.

Zwieńczeniem wspólnych spotkań w ramach 15 FMB było wręczenie przez dr Barbarę Budyńską, przewodnicząca SBP, okolicznościowych dyplomów laureatom konkursu na najlepszą kampanię społeczno-edukacyjną Tygodnia Bibliotek 2023.

Dziękując uczestnikom Forum za udział w obradach, dr Barbara Budyńska przekazała zaproszenie na 16. Forum, które odbędzie się w przyszłym roku w Toruniu.