Hanna Wróblewska powołała wiceprzewodniczącego SBP do nowego zespołu wspierającego prace Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas WspółKongresu Kultury pojawiły się głosy na temat potrzeby stworzenia stałego, eksperckiego zespołu do spraw literatury przy Ministerstwie oraz konieczności reformy kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Podczas konferencji dotyczącej rynku książki i literatury Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zaprezentowała działania podejmowane przez resort w tym obszarze.
"Powołuję Zespół do spraw pola literackiego, który będzie pracował nad systemowymi rozwiązaniami w obszarze literatury. Będzie też łącznikiem Ministerstwa z szerszym gronem stowarzyszeń. Rozpoczynamy prace nad zmianami trzeciej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz 3.0.). Chcemy, aby nowa edycja programu uwzględniała głosy środowiska, dlatego już w lutym rozpoczniemy prekonsultacje" - powiedziała Hanna Wróblewska.
Zespół do spraw pola literackiego
Podczas konferencji ministra Hanna Wróblewska powołała Zespół do spraw pola literackiego. Zespół zajmie się pracą nad systemowymi rozwiązaniami w obszarze literatury, analizą zagadnień i problemów twórców i instytucji oraz realizacją zadań zleconych w tym obszarze przez Ministerstwo.
Zespół składa się z grona reprezentantów środowiska działających w obszarze rynku książki, reprezentujących różne środowiska i grupy, którzy zaangażowani byli w rozmowy o rynku. W skład Zespołu wchodzą:
- Agata Diduszko-Zyglewska – przewodnicząca, MKiDN
- Edyta Wiśniowska – sekretarz, MKiDN
- Grzegorz Jankowicz – Instytut Książki
- Magdalena Hajduk-Dębowska – Polska Izba Książki
- Jacek Dehnel – Unia Literacka
- Rafał Lisowski – Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
- Jerzy Woźniakiewicz – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
- Łukasz Zych – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich.
Posiedzenia Zespołu będą się odbywać co miesiąc. Do uczestnictwa w pracach Zespołu zaprosimy także ekspertów, w tym przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, instytucji kultury, stowarzyszeń czy środowisk akademickich.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 3.0 – reforma
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to największy wieloletni program MKiDN wspierający czytelnictwo i biblioteki. Realizuje program dotacyjny dla bibliotek i działania promujące czytelnictwo.
W ramach przygotowań do trzeciej edycji NPRCz w lutym MKiDN przeprowadzi prekonsultacje, które wypracują administracyjne ramy reformy programu. Ich efektem będzie wypracowanie zapisów nowego programu, który trafi do konsultacji międzyrządowych i społecznych.
Źródło: MKiDN