Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci dobiegła końca. Skierowana jest do uczniów oraz nauczycieli i promuje wiedzę dotyczącą praw autorskich i własności intelektualnej.

O akcji

Uczestnicy każdej edycji to zespoły uczniów kierowane przez koordynatorów szkolnych współpracujących z koordynatorem ogólnopolskim. Zespoły realizują innowacyjny projekt edukacyjny, w każdej edycji nieco inny. Przypadająca w 2024 roku ósma edycja akcji przebiegała pod hasłem „Prawo autorskie a sztuczna inteligencja". Uczestnicy, używając aplikacji i platform wykorzystujących sztuczną inteligencję, tworzyli wizerunki Sztucznej Inteligencji, a starsi uczniowie przygotowali infografiki wyjaśniające zasady etycznego korzystania z tego narzędzia.

Nazwa związana jest z przypadającymi w kwietniu: Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Światowym Dniem Własności Intelektualnej (26 kwietnia). W tych dniach odbywa się finał akcji i prezentacja prac uczestników. Galerię prac można obejrzeć wirtualnie na stronie akcji. Odnotowaliśmy już około 400 wejść na stronę. Przygotowaliśmy także stacjonarną wystawę w naszej czytelni.

Harmonogram działań

Pierwsze działania przypadały na przełom stycznia i lutego. W szkołach tworzyły się zespoły, które rejestrowały się na stronie organizatora. Powstała interaktywna ogólnopolska mapa Antypiratów, którą można zobaczyć na stronie internetowej akcji. Zarejestrowały się zespoły z 39 szkół z całej Polski, wśród nich 308 uczniów i 41 nauczycieli.

Początek marca to moment jedynego spotkania wszystkich uczestników na seminarium online. Prelegenci – tym razem byli to nauczyciele naszego Centrum – mówili, czym jest sztuczna inteligencja i czy można ją traktować jak autora utworu. Uczestnicy otrzymali także instruktaż pracy ze sztuczną inteligencją na jednej z popularnych platform internetowych oraz zostali zachęceni do zgłoszenia w swoich szkołach udziału w akcji jako innowacji pedagogicznej.

Dalej zespoły pracowały już samodzielnie, choć zawsze mogły liczyć na wsparcie koordynatora ogólnopolskiego. Pod koniec marca zaczęły wpływać prace uczestników. Młodzież jak zwykle nas nie zawiodła. Wpłynęło 51 prac: część tworzona przez zespoły, a część była dziełami indywidualnymi. Wizerunki Sztucznej Inteligencji zadziwiają pomysłowością, kreatywnością, estetyką i kolorami. Prezentujemy je z wielką przyjemnością.

Pisali do nas także szkolni koordynatorzy, przede wszystkim o tym, że uczestnicy wykonywali zadanie ósmej edycji z dużym entuzjazmem, a przy okazji dobrze się bawili. Na takim właśnie odczuciu nam zależało. Nasza akcja to nie kolejna lekcja w klasie, tylko radość i zabawa. Jej edukacyjna wartość ujawni się, gdy młodzież będzie korzystała z cudzej własności intelektualnej lub publikowała własne utwory w przyszłości.

Organizatorzy

Organizatorem akcji jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku wspierane przez patronów medialnych, którymi w tym roku byli: Biblioteka w Szkole i Dyrektor Szkoły – czasopisma dla nauczycieli, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz regionalni nadawcy: Polskie Radio Pomorza i Kujaw i TVP3 Bydgoszcz.


Szczegóły na stronie KPCEN we Włocławku