11 października w całej Polsce X Noc Bibliotek. Udział zgłosiło już 1100 miejsc, codziennie dołączają kolejne. W bibliotekach tego wyjątkowego wieczoru i nocy czeka moc atrakcji, w tym roku pod hasłem „Moc bibliotek”.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. Co roku biorą w niej udział biblioteki z wszystkich części Polski, przygotowując wyjątkowe wydarzenia. W tym roku weźmiemy udział m.in. w ogólnopolskim flircie literackim, potańczymy w formie silent disco i przenocujemy między regałami.

W ten niekonwencjonalny sposób główny organizator wydarzenia, Centrum Edukacji Obywatelskiej, zachęca do czytania książek, ale również po prostu odwiedzania swojej najbliższej biblioteki i korzystania z jej bogatych, bezpłatnych zasobów i przyjaznych przestrzeni.

Kierujemy tej wyjątkowej Nocy światło na biblioteki, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca i wracało tu regularnie w dzień – mówi Katarzyna Sołtan-Młodożeniec z Centrum Edukacji Obywatelskiej, krajowa koordynatorka wydarzenia. - Przez wiele niekonwencjonalnych działań łamiemy stereotypy związane z bibliotekami, pokazując je jako miejsca nowoczesne, otwarte i przyjazne, z nowościami książkowymi, audiobookami i abonamentami na e-booki, dużym wyborem prasy i gier, różnorodnymi warsztatami, strefami relaksu, sprzyjające integracji. Warto podkreślić, że biblioteki są bezpłatne i ze swej natury ekologiczne, krzewiąc ideę wymiany – oczywiście książek, ale coraz częściej również innych zasobów, w tym sąsiedzkich umiejętności i wsparcia.

W tym roku dzięki współpracy Nocy Bibliotek z TikTokiem szczególną odsłonę będzie miała akcja PoMoc bibliotek! Podziel się książkami i odbuduj biblioteki po powodzi.

11 października, w Noc Bibliotek, przynieś przeczytane książki do najbliższej biblioteki - znajdziesz ją na mapie na nocbibliotek.pl.  Najbardziej poszukiwane są nowości wydawnicze, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, lektury szkolne.

Biblioteki włączą część książek do księgozbiorów, a pozostałe trafią na specjalne półki, gdzie staną się cegiełkami na pomoc bibliotekom zniszczonym podczas powodzi. Zamiast organizować jak co roku Noc Bibliotek, wynoszą zniszczone sprzęty i księgozbiory, marząc o odbudowie. 

Nie masz książek do przekazania, ale chcesz pomóc?

Odwiedź najbliższą bibliotekę w akcji: nocbibliotek.pl Wybierz książkę z regału PoMoc i wpłać darowiznę na wybraną bibliotekę.

Pokażmy moc bibliotek oraz siłę czytelniczek i czytelników. Na darczyńców w bibliotekach czekają ekslibrisy! 

Do dzieła!

Biblioteki włączają się w akcję

Do udziału w wydarzeniu zaproszone są wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, wyższych uczelni, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych polskich książnic ze skarbami piśmiennictwa, po biblioteki społeczne z otwartymi regałami. Zgłoszenia trwają do 11 października.

Tydzień przed wydarzeniem CEO ogłosi program z wybranymi najciekawszymi wydarzeniami z całej Polski. Odbędą się m.in.: ogólnopolski flirt literacki z cytatami z mistrzów słowa, silent disco z muzyką do różnych gatunków literackich, rozgrzewki z opasłymi tomami, seanse ekranizacji literackich, nocne ostre dyżury książkowe, przebieranki za bohaterów książek, maratony czytania, również w ciemności, warsztaty detektywistyczne i zagadki kryminalne, wspólne tworzenie opowieści grozy, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, wieczory piosenki poetyckiej i wspólne śpiewanie, łasuchy literackie i konkursy czytania do góry nogami świetnie rozwijające mózg.

– Październik to międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych. Zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka – mówi Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Otwarcie wydarzenia w najważniejszej polskiej bibliotece

11 października o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta inauguracja wydarzenia w Pałacu Rzeczypospolitej – skarbcu Biblioteki Narodowej z rękopisami najważniejszych dzieł polskiej literatury, w tym roku po raz pierwszy w historii otwartego dla publiczności. Po jej zbiorach oprowadzi dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Udział w otwarciu weźmie grono pisarzy, partnerów i patronów wydarzenia oraz przedstawiciele bibliotek z całej Polski. Wydarzenie uświetni koncert Stanisława Soyki. Na finał odbędzie się gatunkowe silent disco w podziemiach pałacu.

Wydarzenia na scenie będą transmitowane do bibliotek w całej Polsce. Szczegółowy program otwarcia będzie dostępny 1 października w stronie Nocy Bibliotek.

Kontakt:

Patrycja Paczyńska, tel. +48 502 146 724, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, tel. +48 601 061 161, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Akcję Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich