Uśmiechnięta dziewczynka w dżinsach i koszulce, ale z peleryna superbohatera, trzyma w jednej ręce książkę, a drugą ma uniesioną w górę w geście siły.

Nowe szkolenie w ofercie obędzie się online 21 marca 2025 r.

Podstawowe informacje o szkoleniu:

Termin: 21 marca 2025 r., godz. 10:00-12:00

Miejsce: online, platforma Clickmeeting

logo Clickmeeting

Koszt: 

  • 150 zł netto + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych;
  • 120 zł netto (członkowie SBP) + 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Zapisy: formularz online


O szkoleniu:

Celem szkolenia jest dostarczenie inspiracji i wyposażenie Uczestników w umiejętności praktyczne z zakresu metod i narzędzi stosowania najnowszej literatury w budowaniu dobrostanu i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz wspierania ich w sytuacjach kryzysowych.

Słuchacze dowiedzą się, jak wykorzystywać czytanie w procesie rozwijania pasji i zainteresowań młodych czytelników oraz budowania motywacji do nauki i rozwoju.

Proponowane zajęcia zawierają także przykłady praktycznego zastosowania wartościowej literatury w aktywnym promowaniu czytania wspierającego rozwój komunikacji empatycznej w grupie rówieśniczej i w kontaktach z osobami dorosłymi.

Program:

  1. Książka w procesie rozwiązywaniu dziecięcych problemów, oddziaływanie terapeutyczne bajek na  emocje i procesy poznawcze dzieci.
  2. Rozwijanie empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Metody budowania skutecznej komunikacji interpersonalnej i dobrych relacji. Werbalne i niewerbalne kanały komunikacji.
  3. Zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne młodzieży. Akceptacja samego siebie i innych.
  4. Literatura w sytuacjach kryzysowych. Tworzenie bezpiecznego środowiska do rozwoju i wsparcia dzieci.
  5. Zabawa i nauka z atrakcyjną formą książki. Mali odkrywcy, przyszli naukowcy.
  6. Czytanie łączy. Jak pięknie się różnić i mądrze być podobnym? Budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności poprzez literaturę.

Prowadząca:

Dr Wanda Matras-Mastalerz – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu KEN w Krakowie, w latach 2018-2022 prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu; kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej oraz kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka  kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji literatury, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu oraz współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.


Więcej naszych szkoleń znajdziesz tu:

szkoleniadlabibliotekarzy.sbp.pl