Z tej okazji przypominamy o bazie wiedzy z projektu "Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem".
Choć dziś byśmy pewnie nazwali projekt "Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą w spektrum autyzmu", to mimo wszystko powstałe w nim materiały są nadal aktualne. W dużej mierze bowiem dotyczą osób w spektrum niżej funkcjonujących, a więc z większymi trudnościami komunikacyjnymi, intelektualnymi i społecznymi. Jest też poradnik dla osób wyżej funkcjonujących oraz materiały dla bibliotekarzy.
Materiały dla bibliotek
W Przyborniku bibliotecznym znajdziesz między innymi:
- poradnik dla bibliotekarzy (pdf - 12,2 MB),
- instrukcje dla osób w spektrum zarówno wyżej, jak i niżej funkcjonujących,
- sposoby i gotowe materiały pomagające zaprezentować biblioteczne zasady, wypożyczyć książkę, przygotować mapę biblioteki,
- materiały filmowe,
- grywalizacja dla osób w spektrum.
Możesz dołączyć do bibliotek przyjaznych osobom z autyzmem i znaleźć się na tej mapie. Zapoznaj się z materiałami i zaproś osoby w spektrum do swojej biblioteki.
Strona projektu
Film o realizacji projektu
Kliknij ink do You Tube, jeśli Ci się nie wyświetla: Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem
Projekt "Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem" realizowany w 2018 roku w partnerstwie z Fundacją SYNAPSIS w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Inne działania
W 2020 realizowaliśmy jako stowarzyszenie projekt "Rzecznicy dostępności".
We współpracy z Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zorganizowaliśmy webinarium "Biblioteka przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Kilka wskazówek na start", które poprowadziła Aleksandra Sztajerwald z Fundacji Kultura bez Barier.
Spotkanie zainaugurowało cykl szkoleń dla bibliotekarzy.
Na archiwalnej stronie znajdziesz krótką notkę i spis przydatnych linków dla instytucji kultury. Znajdziesz tam poradniki, scenariusze zajęć, przydatne materiały, by rozpocząć świadomą współpracę ze środowiskiem osób w spektrum autyzmu.
Książka
W 2023 roku wydaliśmy książkę Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy "Komunikacja interpersonalna i psychologiczne aspekty pracy z ludźmi".
Publikacja kierowana jest do szerokiego grona odbiorców – pracowników działających w różnych sektorach życia publicznego. Jest to wsparcie w formalnych kontaktach społecznych, kiedy z różnych powodów komunikacja z drugą osobą (osobami) jest utrudniona, wymaga szczególnej uwagi, zaangażowania, opanowania emocji.
Jeden jej rozdział jest poświęcony komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami i w trudnych sytuacjach, w tym z osobami w spektrum autyzmu.