Maj to szczególny miesiąc dla bibliotekarzy – obchodzimy wtedy Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza. Właśnie dlatego majowe wydania „Bibliotekarza” i „Poradnika Bibliotekarza” wypełnione są inspirującymi artykułami, wspomnieniami i relacjami, które pokazują, jak ważną rolę odgrywają biblioteki w życiu społecznym i kulturalnym.

„Bibliotekarz” 5/2025 – o dobrostanie, dziedzictwie i aktywności bibliotek
Numer otwiera artykuł Joanny Chapskiej "Bibliotekarz w świecie polikryzysu", który analizuje wpływ współczesnych kryzysów (klimatycznych, zdrowotnych, społecznych) na kondycję zawodową bibliotekarzy. Autorka podkreśla, jak ważna jest troska o dobrostan pracowników bibliotek.
Wojciech Łopuch przybliża działalność Książnicy Pomorskiej, która dokumentuje obecność i twórczość artystów takich jak Witkacy, Dunikowski czy Wajda, natomiast autorki z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi zapraszają na podróż śladami Reymonta, patrona roku 2025.
W dziale „Z bibliotek” przeczytamy m.in. o inicjatywach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, digitalizacji zbiorów w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także o włączającej działalności Przemyskiej Biblioteki Publicznej, wspierającej osoby z Domu Pomocy Społecznej.
Wspomnienie Reginy Sakrajdy, zasłużonej bibliotekarki z Chełmży, przypomina o ludziach, którzy swoją pracą współtworzyli polskie bibliotekarstwo. Regina Sakrajda wiele lat pełniła funkcję dyrektorki chełmżyńskiej biblioteki publicznej, była aktywną członkinią Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przewodniczącą zarządu okręgu i oddziału w Toruniu, Członkiem Honorowym SBP.
Numer zamykają relacje z 11. Lubelskiego Forum Bibliologów, recenzje, rubryki prawne oraz wieści z SBP i „Koszykowej”.

„Poradnik Bibliotekarza” 5/2025 – „Biblioteka. Lubię tu być!”
Hasło Tygodnia Bibliotek 2025 „Biblioteka. Lubię tu być!” stało się inspiracją dla wielu tekstów w majowym „Poradniku”. Monika Simonjetz i Olga Nowicka opisują, jak nowoczesne biblioteki stają się przestrzenią relacji, kreatywności i wsparcia – miejscem, do którego naprawdę chce się wracać.
Anna Babula w artykule z okazji Dnia Matki analizuje wizerunek matek w literaturze młodzieżowej, a Marcin Kułakowski rozprawia się ze stereotypem nudnej biblioteki i bibliotekarza.
W dziale „Książki do poczytania” znajdziemy przegląd interesujących pozycji – od komiksowej serii Sisters, przez literaturę rowerową, po publikacje dla seniorów i dzieci. Justyna Kasperczuk zaprasza do „rowerowo-książkowej” przygody, a Magdalena Kruk-Ceglińska opisuje jak biblioteki mogą angażować osoby 60+.
Dla najmłodszych i nauczycieli bibliotekarzy Agnieszka Pejkowska proponuje ćwiczenia z książką, a Joanna Kamrowska zabawy z Muminkami – pomysły idealne na biblioteczne warsztaty.
Majowe numery „Bibliotekarza” i „Poradnika Bibliotekarza” łączą tradycję z nowoczesnością, refleksję z działaniem. Pokazują, że biblioteka to miejsce otwarte, żywe i potrzebne – dziś bardziej niż kiedykolwiek. Zachęcamy do lektury!