16.01.1928 - 3.10.2024

Historyk, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1955), asystent na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tegoż Uniwersytetu, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu w latach 1964-1991.

Był organizatorem bibliotek publicznych w województwie poznańskim i koordynatorem działań bibliotek różnych sieci w regionie. Konsekwentnie rozbudowywał, unowocześniał i modernizował biblioteki publiczne. Dzięki jego inwencji i umiejętnej współpracy z władzami wojewódzkimi do 1975 r. wybudowano lub adaptowano obiekty dla bibliotek powiatowych w Nowym Tomyślu, Ostrzeszowie, Obornikach, Gostyniu, Kościanie i Krotoszynie. W trudnych latach 80-tych minionego wieku uzyskał dla 25 bibliotek samodzielne pomieszczenia oraz zainicjował budowę bibliotek w Kostrzynie, Suchym Lesie, Luboniu i Czerniejewie.

Biblioteki wyposażał w zestawy urządzeń do nauki języków obcych, tworząc gabinety audio w bibliotekach powiatowych. Wprowadził także do polskiej praktyki bibliotekarskiej rozbudowę księgozbiorów o literaturę niebeletrystyczną, regionalną oraz dokumenty życia społecznego. Dbał o tworzenie się wokół bibliotek młodzieżowego ruchu miłośników książki „Pro Libris”. Współdziałał z poznańskim środowiskiem literackim i naukowym w organizowaniu spotkań z czytelnikami.

Podczas kierowania Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Poznaniu przekształcił ją w uznany w kraju ośrodek instrukcyjno-metodyczny i informacyjno-bibliograficzny. W 1981 r. rozpoczął edycję wydawanej do dzisiaj „Bibliografii Regionalnej Wielkopolski”.

Wykładał w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Policealnym Studium Bibliotekarstwa Zaocznego w Poznaniu, w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy im. Joachima Lelewela w Jarocinie. Występował także jako prelegent na wielu konferencjach i sympozjach w kraju.

Swoją pracę zawodową łączył z działalnością społeczną. Powołany został przez Ministra Kultury i Sztuki do Państwowej Rady Bibliotecznej, w latach 1968-1980 był również członkiem Prezydium i Przewodniczącym Sekcji Czytelnictwa. Wchodził w skład Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu w latach 1982-1986 oraz przewodniczył Komisji Wychowania, Oświaty i Kultury.

Przygotował szereg publikacji naukowych z historii Wielkopolski XX wieku oraz zapisał się jako autor lub redaktor opracowań i czasopism dotyczących bibliotekarstwa wielkopolskiego, m.in. „Biblioteki publiczne województwa poznańskiego” (1968), „Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Wielkopolsce 1920-2000” (2001), „Słownik bibliotekarzy wielkopolskich 1918-2000” (2001), „Informator Bibliotekarza Wielkopolskiego” (1967-1972). Regularnie wypowiadał się na łamach czasopism kulturalnych i bibliotekarskich, zwłaszcza „Bibliotekarza”.

Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, pełniąc na przestrzeni lat funkcje członka Prezydium i wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego (lata 1972-2001), w późniejszych latach członka Głównej Komisji Rewizyjnej (lata 2001-2005). W latach 1966-2001 był przewodniczącym Okręgu Województwa Poznańskiego. Reprezentował również Stowarzyszenie na zjazdach bibliotek niemieckich.

Z jego inicjatywy od 1994 r. do dziś bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa przyznawana jest Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego - przedwojennego dyrektora Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Franciszek Łozowski był wielokrotnie honorowany odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2001). Od 1993 r. był Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2002 r. został laureatem Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego.

Pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako wybitny bibliotekarz, ale przede wszystkim jako życzliwy i serdeczny Kolega.

Zarząd Okręgu Wielkopolskiego SBP