Zofia Umerska

Karierę zawodową rozpoczęła w marcu 1970 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ursusie. W 1972 r. została przeniesiona na stanowisko kierownika Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 64 w dzielnicy Ochota. W 1981 r. ukończyła studia bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. W październiku 1982 r. rozpoczęła pracę na stanowisku instruktora w ośrodku metodycznym dla bibliotek dziecięcych przy Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy. 15 grudnia 1983 r. powołano ją na stanowisko wicedyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota, której dyrektorem została w 2002 r.

Była inicjatorką usługi bibliotecznej „Książka na Telefon”, publikowania bibliotecznego periodyku „Biuletyn Informacyjny Bibliotek”, później „Bibliomaniaka”, opracowała ambitny plan całkowitej komputeryzacji działalności placówek bibliotecznych, postarała się, aby w każdej bibliotece na Ochocie czytelnicy mieli dostęp do internetu, dbała o właściwy wizerunek biblioteki i potrzeby czytelników.

Działała aktywnie w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Była wiceprzewodniczącą Zarządu Okręgu Stołecznego SBP (1994-1997), sekretarzem Zarządu (1997-2002), pełniła funkcję przewodniczącej Koła SBP na Ochocie, była członkiem Komisji Odznaczeń i Wyróżnień ZG SBP, podejmowała się różnych, często pracochłonnych, działań w SBP. Za swoją działalność i zasługi otrzymała w 1997 r. Honorową Odznakę SBP.

Podejmowała liczne inicjatywy społeczne: weszła w skład Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Gabriela Narutowicza – była autorką i kaligrafem tekstu złożonego pod cokołem pomnika, przygotowała akt erekcyjny pod pomnik Marii Skłodowskiej-Curie, angażowała się w kolejne edycje konkursu „Warszawa w kwiatach”, „Mironalia” (poświęconego Mironowi Białoszewskiemu), była aktywną działaczką Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, należała do Klubu Honorowych Krwiodawców, lubiła pomagać ludziom, lubiła dzieci i zwierzęta, wzruszało ją ludzkie nieszczęście.

Była poetką (tomiki: Rymowisko, Wiosenne myśli), lubiła rysować i malować.

Za swoją pracę i działalność społeczną otrzymała liczne odznaczenia i wyróżnienia. Oprócz wspomnianej Honorowej Odznaki SBP, otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi (1998), Złoty Krzyż Zasługi (2002), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1987), Człowiek Roku na Ochocie (2001), Zasłużony dla Kultury Polskiej (2007).

M.S.-C.

Zob. też:

Saffarini Janina: Zofia Umerska (1947-2008). W: Teoretycy i praktycy polskiego bibliotekarstwa, Warszawa: Wydaw. SBP, 2012, s. 211-217. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 12).

Kozak Katarzyna: Przyszliśmy tu na chwilę.... "Bibliomaniak" 2008, nr 3/4.