Ponad sto bibliotek z całego kraju wzięło udział w pierwszej edycji plebiscytu „Najlepsza biblioteka w Polsce”, który zorganizowany został przez redakcję serwisu Granice.pl.

W trwającym cztery miesiące plebiscycie, internauci oddali ponad pół miliona głosów na swoje ulubione biblioteki.

Setki tysięcy czytelników pokazało, jak ważną rolę w lokalnych społecznościach odgrywają biblioteki – miejskie, szkolne czy gminne. Dzięki plebiscytowi o książnicach mówiono i pisano w największych polskich mediach, a biblioteki po raz kolejny potwierdziły, że są instytucjami nowoczesnymi, nadążającymi za duchem czasu, potrafiącymi wykorzystać nowoczesne kanały komunikacji. Zaś ich pracownicy wykazali się często ogromną kreatywnością, zachęcając czytelników do głosowania – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl.

W 1. edycji plebiscytu najwięcej, bo ponad 90 tysięcy głosów czytelników, zdobyła Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie. To właśnie ona uzyskała tytuł „Najlepszej biblioteki w Polsce 2024” oraz otrzyma pakiet książek, ufundowanych przez serwis Granice.pl. Na drugim miejscu uplasowała się Książnica Stargardzka, która również do ostatniej chwili walczyła o głosy miłośników literatury. Na trzecim miejscu znalazła się natomiast Biblioteka Szkolna działająca w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach. Tym samym była to najwyżej znajdująca się w rankingu biblioteka szkolna.

W drugiej połowie lipca rusza 2. edycja plebiscytu „Najlepsza biblioteka w Polsce”, którego wyniki poznamy w 2025 roku.

Zasady udziału w akcji „Najlepsza biblioteka w Polsce”

Wystarczy, że pracownik biblioteki wypełni formularz. Po zweryfikowaniu zgłoszenia przez redakcję serwisu profil biblioteki pojawi się na stronie plebiscytu, a po jego uruchomieniu czytelnicy będą mogli oddawać na nią głosy aż do zakończenia trwania akcji.


Szczegóły akcji dostępne są na stronie serwisu granice.pl