Tegoroczna edycja Narodowego Czytania przynosi wyjątkową okazję do wspólnej lektury jednego z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu – „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Prezydent RP Andrzej Duda, w swoim okolicznościowym liście, zachęcił wszystkich do udziału w tym wydarzeniu, podkreślając, że dramat Słowackiego jest nie tylko opowieścią o walce Polaków z caratem, ale także uniwersalnym przesłaniem, które jest nadal aktualne.

„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. (...) Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności”napisał Prezydent.

Słowacki napisał „Kordiana” w Szwajcarii, a dramat po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. To dzieło, będące analizą przyczyn i skutków klęski powstania listopadowego, pozostaje jednym z najważniejszych w polskiej literaturze. W symboliczny sposób łączy motywy realistyczne z fantastycznymi, ukazując narodowowyzwoleńcze aspiracje Polaków.

7 września 2024 roku w całej Polsce odbędzie się wspólne czytanie „Kordiana”. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o znaczeniu odwagi i determinacji w dążeniu do wolności i niepodległości.

Akcja Narodowego Czytania rozpoczęła się w 2012 roku od wspólnej lektury „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i od tego czasu stała się corocznym świętem literatury polskiej.


Szczegóły na stronie prezydent.pl