Wrześniowe numery naszych czasopism już są. Polecamy lekturę na otarcie łez po wakacjach i nieustającą inspirację do pracy.

Bibliotekarz 9/2024

W "Bibliotekarzu"

  • Cyfryzacja w pełnej krasie – Anna Drzewiecka i Agnieszka Makówka zabierają nas do świata cyfrowych archiwów. Dowiecie się, jak państwowe archiwa i biblioteki od lat 90-tych zeszłego wieku przeszły na cyfrową stronę mocy i co z tego wynikło. Nie zabraknie też wątków o współpracy z bibliotekami publicznymi i udostępnianiu skarbów w cyfrowych odsłonach.
  • Biblioteki publiczne kontra pandemia – Monika Kwaśniak z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rzuca okiem na to, jak zachodniopomorskie biblioteki publiczne radziły sobie po pandemicznym trzęsieniu ziemi. Od liczby placówek, przez kadry, aż po czytelnictwo – nic nie umknęło jej uwadze. Pandemia może i zamieszała, ale biblioteki wyszły z niej z podniesioną głową!
  • Kulturalne Podkarpacie – Monika Ohar-Pawiak zabiera nas do Rzeszowa, gdzie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna stawia na regionalne dziedzictwo kulturowe. Dowiecie się o programach wspierających kulturę lasowiacką i innych projektach, które promują podkarpackie tradycje.
  • EU-Reading Circles – Radosław Delida przedstawia współpracę Książnicy Pomorskiej z europejskimi partnerami. Celem jest promowanie czytania wśród dorosłych, a wyniki są naprawdę imponujące. Projekt integracji społecznej przez literaturę? Brzmi jak marzenie!

Więcej o numerze 9/2024 na stronie Wydawnictwa SBP

Poradnik Bibliotekarza 9/2024

W "Poradniku Bibliotekarza"

  • 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Dorota Pietrzkiewicz wprowadza nas w mroczne czasy okupacji, zwracając uwagę na straty, jakie poniosły polskie zbiory biblioteczne. Jej artykuł pełen jest refleksji, a symbolem zniszczeń staje się szklana urna z Biblioteki Narodowej, zawierająca prochy zniszczonych przez nazistów książek.
  • Warszawskie dzieci w literaturze – Anna Babula w artykule „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój...” omawia literaturę dla dzieci i młodzieży, której bohaterami są najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego. Jeśli szukacie książek, które poruszają te trudne tematy w sposób dostępny dla młodych czytelników, koniecznie sięgnijcie po jej polecenia.
  • 130. urodziny Marii Kownackiej – w 2024 roku świętujemy urodziny autorki kultowego Plastusia. Jej mieszkanie na Żoliborzu, zapisane w testamencie Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, dziś mieści Izbę Pamięci, która jest prawdziwą skarbnicą wspomnień.
  • Literackie nowości i klimatyczne biblioteki – MBP w Lublinie zorganizowała spotkanie autorskie z Olgą Wiechnik, promując jej książkę Posełki. Osiem pierwszych kobiet. Natomiast w Krakowie odwiedzamy Filię nr 57 „Gotyk”, gdzie wnętrza nawiązują do historii żółtej ciżemki Antoniny Domańskiej, tworząc unikalną przestrzeń do czytania.

Więcej o numerze 9/2024 na stronie Wydawnictwa SBP