Aktualne numery naszych czasopism są dostępne w sklepie Wydawnictwa.

Okładka czasopisma Bibliotekarz 1/2025

W "Bibliotekarzu" m.in.:

  • Z ostrożnym optymizmem. Problemy i sukcesy minionego roku – Piotr Dobrołęcki omawia sukcesy polskich wydawnictw i ich autorów na rynku krajowym i zagranicznym, zwracając uwagę na popularność targów książki oraz wskazując na wyzwania, takie jak potrzeba tworzenia wiarygodnych list bestsellerów czy wsparcie dla małych, niezależnych księgarń.
  • Czy nie-użytkownicy w ogóle istnieją? – temat, którym żyjemy od lat, a w tym artykule znajdziecie odpowiedź  Paweł Bernacki podkreśla, że kluczem do sukcesu jest dostosowywanie usług do rzeczywistych oczekiwań mieszkańców. Jakich? przeczytajcie.
  • Po co badać (nie)użytkowników? Nie-akademicka dyskusja z paroma Botami – Mariusz Gabrysiak przedstawia ChatGPT jako narzędzia, które może zmodernizować tradycyjne usługi biblioteczne, dostarczając treści na życzenie, ułatwiając poszukiwanie informacji czy pomagając w tworzeniu materiałów edukacyjnych.
  • Jak rocznice – to projekty na bogato! – Anna Rau omawia projekty zrealizowane w 2024 roku związane ze znanymi postaciami związanymi z Warmią i Mazurami.

Więcej o numerze 2/2025 na blogu Wydawnictwa SBP

Okładka czasopisma Poradnik Bibliotekarza 1/2025

W "Poradniku Bibliotekarza" m.in.:

  • Życie, praca i miłość Władysława Strzemińskiego – Maria Sobczyk przedstawia sylwetkę Władysława Strzemińskiego – inżyniera, oficera, artysty i pedagoga, ukazując jego działalność teoretyczną, pedagogiczną oraz osobiste zmagania i emocje towarzyszące jego twórczości.
  • Druk 3D w działalności bibliotek publicznych – Sebastian Dawid Kotuła zbadał kilkadziesiąt przykładów pochodzących z różnych bibliotek publicznych, które realizowały działania z wykorzystaniem druku 3D. Artykuł to garść inspiracji.
  • Pierwsza miłość w książkach dla dzieci i młodszych nastolatków – skoro luty, to walentynki. Anna Babula pisze siedmiu książkach, których bohaterowie zmagają się z pierwszym zakochaniem.
  • Pełnymi garściami, czyli refleksje po mobilności we Florencji w ramach programu Erasmus+ - Barbara Hulek, Natalia Szwedo zapraszają na wspólną podróż dzięki programowi Erasmus+.

Więcej o numerze 2/2025 na blogu Wydawnictwa SBP