11 maja 2025 r. minęła 10. rocznica śmierci Doroty Grzywny (1949-2015), dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, prekursorki promocji bibliotek i nowych metod upowszechniania czytelnictwa na terenie Śląska.
Urodziła się 10 lutego 1949 r. w Sosnowcu. W 1968 r. rozpoczęła pracę w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej (MBP), na stanowisku pomocnika bibliotekarza, jednocześnie zdobywając kwalifikacje zawodowe w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym w Opolu.
W latach 1975-2000 pełniła funkcję kierowniczki filii nr 1, którą stopniowo przekształciła w nowoczesną placówkę kulturalną (w 1983 r. filia otrzymała nowy lokal, od 1990 r. zaczął w niej funkcjonować Dział Zbiorów Specjalnych z Czytelnią Muzyczną, mini studiem, wypożyczalnią kaset wideo oraz galerią obrazów). W 1997 r., kiedy powódź zniszczyła większą część pieczołowicie kompletowanego księgozbioru Dorota Grzywna zdołała w krótkim czasie go odbudować, za co otrzymała w 1999 r., odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.
W październiku 2000 r., została powołana na stanowisko dyrektora MBP i funkcję tę sprawowała do przejścia na emeryturę, tj. do czerwca 2005 r. Już na początku przedstawiła swoją wizję biblioteki pisząc: Pragniemy, by efektem naszego wspólnego działania była nowoczesna i sprzyjająca ludziom biblioteka, oferująca szeroką usługę informacyjną w przystępny sposób, maksymalnie wykorzystująca w swoim funkcjonowaniu zdobycze techniki, w tym technologie informacyjne i elektroniczne (Od redaktora naczelnego. „Raptularz Kulturalny” 2001, nr 1).
Opublikowana deklaracja została zrealizowana. W ciągu 5 lat, zespół dąbrowskiej książnicy poszerzył znacząco ofertę biblioteczną dążąc do zaspokojenia różnorodnych potrzeb mieszkańców, nie tylko w zakresie literatury, ale też w innych obszarach wiedzy i kultury. W 2001 r., Dorota Grzywna powołała Dział Marketingu, który skupił się na promowaniu działań kulturalno-oświatowych MBP, zamieszczając informacje o nich w ponad 30 rozmaitych mediach regionalnych i ogólnopolskich; organizacji i koordynacji licznych imprez promujących czytelnictwo (wystawy, spotkania, konkursy, cykle edukacyjne) oraz na przygotowaniu odpowiednich materiałów promocyjnych (afisze, plakaty, dyplomy, oprawy graficzne imprez, zaproszenia, ulotki, wydruki logo).
Od 2003 r. MBP zaczęła angażować się w projekty ogólnopolskie m.in.: „Cała Polska czyta dzieciom”, ”Z ekonomią na ty” (zdobywając I miejsce w kraju) czy „Podaj książkę”. Realizując te pomysły rozwijające zainteresowania czytelnicze, MBP nawiązała współpracę z różnymi instytucjami kultury, np. instytutami: Goethego, Kultury Francuskiej i Kultury Brytyjskiej, a także konsulatami Niemiec, USA oraz Wielkiej Brytanii.
Innowacyjne formy pracy wdrożone przez MBP budziły zainteresowanie i uznanie w środowisku bibliotekarskim. Stały się też przedmiotem kilku konferencyjnych wystąpień oraz 4 prac licencjackich (w Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie Warszawskim).
Dorota Grzywna zmarła 11 maja 2015 r. Została pochowana w Dąbrowie Górniczej, na cmentarzu parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny Anielskiej.
E.S.-M.
Zob. też:
Łykowska Marzena: Dorota Grzywna (1949 – 2015). W: Bibliotekarze i pracownicy książki województwa śląskiego. Warszawa : Wydaw. SBP, 2021, s. 30-37. ( Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 17)