13 października 2024 r. mija 20. rocznica śmierci Mieczysław Fabera (1930-2004), bibliotekarza, bibliografa, społecznika.

Urodził się 15 czerwca 1930 r. we wsi Klecza Dolna koło Wadowic. Ojciec pracował na kolei, w młodości był górnikiem. Szkołę powszechną Mieczysław ukończył w Wysokiej w 1944 r. i zaczął uczyć się zawodu krawca. Zrezygnował jednak i rozpoczął naukę w szkole średniej w Wadowicach, następnie w liceum ogólnokształcącym w Krakowie. Dobre wyniki w nauce otworzyły mu wstęp na studia filologii polskiej w Warszawie bez egzaminu wstępnego. Interesował się też geografią. W przyszłości pasjonował się turystyką górską, był dobrym narciarzem. Studia ukończył dyplomem magistra w 1955 r.

Pracę zawodową podjął w dziale bibliotecznym Wojewódzkiego Domu Kultury w Opolu, na stanowisku instruktora, następnie awansował na stanowisko kierownika działu. Był organizatorem i wykładowcą na szkoleniach bibliotekarzy związkowych. Uczył podstaw bibliotekarstwa, opracowania zbiorów, przygotowania katalogów, pracy z czytelnikiem. Po włączeniu biblioteki w strukturę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, pracował w dziale instrukcyjno-metodycznym. Dokształcał się na kursie bibliotekarskim i bibliograficznym w Państwowym Ośrodku Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy (POKKB) i dwuletnim Studium Kulturalno-Oświatowym we Wrocławiu. Był inicjatorem punktów bibliotecznych w zakładach pracy i hotelach robotniczych. Organizował spotkania z pisarzami. Przez jedenaście lat kierował działem Informacyjno-Bibliograficznym, w Oddziale Bibliografii Regionalnej. Utworzył regionalną kartotekę bibliograficzną i tekstową Opolszczyzny. Był twórcą wielu poradników biobibliograficznych dla placówek terenowych. Przez dwa lata pracował w Dziale Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych. Wydał dwa tomy „Bibliografii Województwa Opolskiego”. Publikacje uzyskały bardzo dobre recenzje Instytutu Śląskiego oraz Instytutu Bibliograficznego Biblioteki Narodowej. Następne pięć tomów ukazało się także przy jego udziale. Wiele jego opracowań, artykułów dotyczących informacji, czytelnictwa, a także upowszechnienia kultury ukazało się w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich. Współredagował czasopismo „Pomagamy Sobie w Pracy”. Bibliografia publikacji bibliotekarzy Opola wymienia ok. 100 pozycji autorstwa Mieczysława Fabera. Jego pasją była dydaktyka. Ze względu na stan zdrowia przeszedł na wcześniejszą emeryturę (1987), ale nadal pracował w niepełnym wymiarze godzin nad „Bibliografią Województwa Opolskiego” i później (do 1996) w Bibliotece Wyższej Szkoły Inżynieryjnej (obecnie Politechnika Opolska) na stanowisku kustosza.

Był znanym działaczem, organizatorem Związku Zawodowego Pracowników Kultury Województwa Opolskiego. Współpracował ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich. W zbiorze sylwetek bibliotekarzy „Szli do pracy z książką” (1987) napisano: łaciński wyraz faber znaczy kowal, mistrz, twórca. Rzadko kiedy nazwisko człowieka jest tak adekwatne do jego osobowości. Jego zamiłowania i pasje wyrwały go z pracowni krawca w biblioteczny świat, któremu poświęcił całe swoje twórcze i pracowite życie.

Zmarł 13 października 2004 r.

K.K.

Zob. też:

Gąszczyńska Halina: Homo Faber: Mieczysław Faber. W: Szli do ludzi z książką : sylwetki bibliotekarzy Opola. Opole 1987

Jamry Hanna: Mieczysław Faber (1930-2004). W: Organizatorzy, bibliografowie, dydaktycy. Warszawa : Wydaw. SBP, 2015, s. 73-77. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 14)