15 kwietnia 2025 r. minęła 10. rocznica śmierci Teresy Wildhardt (1940-2015), bibliotekarki dyplomowanej, dydaktyka akademickiego, dyrektora Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (Akademii Pedagogicznej) w Krakowie.
Urodziła się 12 października 1940 r. w Krysowicach (obecnie Ukraina). Pod koniec II wojny światowej wraz z rodzicami zamieszkała w Krakowie i z tym miastem związała się na stałe. Tu ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące (1961-1964). Po maturze studiowała anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ). Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka angielskiego w szkole podstawowej (1966-1968), a od 1969 r. jako bibliotekarka w Instytucie Mechaniki Górotworu PAN. Pracowała tam do roku 1992, w czasie pracy w Instytucie podjęła studia bibliotekoznawcze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w roku 1976. W 1977 r. uzyskała tytuł bibliotekarza dyplomowanego. Odbyła staże zawodowe w British Library w Londynie oraz w Bodleian Library w Edynburgu.
W 1992 r. objęła stanowisko dyrektora Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny). Pod jej kierunkiem Biblioteka Główna stała się jedną z ważniejszych bibliotek naukowych Krakowa. Wprowadziła szereg zmian organizacyjnych, m.in. zorganizowała Oddział Czasopism i Wydawnictw Ciągłych, przeprowadziła modernizację pomieszczeń, zapoczątkowała proces komputeryzacji. Szczególną wagę przywiązywała do doskonalenia zawodowego pracowników Biblioteki – zapoczątkowała cykliczne seminaria, na których referentami obok pracowników zespołu byli referenci z kraju i zagranicy. Współpracowała z wieloma bibliotekami zagranicznymi. Pracownicy biblioteki mogli odbywać jedno- lub dwutygodniowe staże w tych ośrodkach. Prowadziła również zajęcia ze studentami bibliotekoznawstwa macierzystej uczelni oraz w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UJ na temat promocji w bibliotekarstwie i informacji naukowej oraz wspólnie z wykładowcą z USA cykl wykładów na temat rozwoju zbiorów bibliotecznych (Collection development). Uczestniczyła w pracach polsko-brytyjskiego projektu rozwoju bibliotek szkół wyższych prowadzonego w ramach programu TRAIL, finansowanego przez rząd brytyjski. Brała aktywny udział w konferencjach krajowych i zagranicznych.
Współpracowała z dyrektorami bibliotek naukowych Krakowa, aktywnie uczestniczyła w pracach Krakowskiego Zespołu Bibliotecznego, którego celem była współpraca przy wdrażaniu zintegrowanego systemu komputerowego VTLS w bibliotekach szkół wyższych Współpracowała również z dyrektorami krajowych szkół wyższych, od 1993 r. była aktywnym członkiem Konferencji Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych oraz członkiem Zespołu Doradców ds. Rozbudowy Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Szczególnym przedmiotem jej zainteresowania były zagadnienia organizacji i zarządzania naukową biblioteką szkoły wyższej. Prowadziła badania w tym zakresie, a ich efekty prezentowała w publikacjach naukowych. Lista jej publikacji liczy ponad 20 pozycji. Ważną pozycją w jej dorobku jest redagowana we współpracy z Ivorem Kempem praca Zarządzanie biblioteką. Najnowsze kierunki w bibliotekarstwie brytyjskim (1998).
W uznaniu zasług odznaczona została Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi i wielokrotnie otrzymywała nagrody rektorskie. Na emeryturę przeszła w 2008 r. Zmarła 15 kwietnia 2015 r., jest pochowana na cmentarzu Bronowice-Pasternik w Krakowie.
E.G.
Zob. też:
Wildhardt Artur: Teresa Wildhardt (1940-2015). W: Zostawili swój ślad. Warszawa : Wydaw. SBP, 2017, s.244-248. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t.15)